Vi i styrelsen

Vi i ungdomssektionens styrelse består av 16 engagerade ungdomar. Vi har möten ungefär en gång i månaden, och då är fika ett obligatoriskt inslag! Våra möten är öppna för alla så det är bara att komma förbi och ta en kaka och lyssna på vad vi brukar prata om. :)

Vi i usek styrelsen har dessutom ett ledord. Ett ledord är ett viktigt ord som vi har valt för att vi vill att det ska representera oss som styrelse, men vi vill också att det ska representera hela ridskolan! Vårt ledord är "Ohana" och kommer från Disney-filmen Lilo och Stitch. "Ohana" betyder familj, och familj betyder att ingen blir lämnad utanför eller bortglömd. Det tycker vi är jätteviktigt och allt vi gör i usekstyrelsen bygger på att vi vill att alla ska känna sig välkomna och inkluderade på ridskolan. 

Det här är år 2023 styrelse:

Ordförare: Emelie E
Sekreterare: Lisa C
Kassör: Hilma G

Ledamöter: Lisa C, Hilma G, Vilma R, Erika H, Emelie W, Klara E, Vilma O, Vilma P, Miranda K, Alicia Ö, Elsa K, Elsa L, Malin Å, Hilda E

Valberedning (dessa kan du kontakta om du är intresserad av att sitta i styrelsen): Cecilia S, Aylin W, Linnea L

Vi ses i stallet!